
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Buccaneer®, Standard |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 (Power) |
| Shell Size - Insert: | - |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Screw |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Nickel |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Features: | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 277VAC/DC |
| Cable Opening: | 0.276" ~ 0.354" (7.00mm ~ 9.00mm) |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of PX0739/S/07 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG FMALE 47POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 5P SILV SLDR CUP
CIRCULAR
CAP CER 5.6 PF 50V NP0(C0G) 0603
CAP CER 3300PF 500V NP0 2220
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
CONN PLUG FMALE 6P NICKEL SCREW