MS27656T25Z43PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS27656T25Z43PA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:43
Shell Size - Insert:25-43
Shell Size, MIL:J
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C