801-069-26M7-10PB104
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
801-069-26M7-10PB104 PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 801
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:7-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C