
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 8 |
| Shell Size - Insert: | 308 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FFG.1B.308.CLAD62Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 48POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 100POS GOLD CRIMP
FIXED IND 27UH 1.24A 150 MOHM
XTAL OSC XO 155.52MHZ 3.3V LVPEC
IC REG BOOST 5V 300MA SOT23-5
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP