2M804-004-01NF12-201SA
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M804-004-01NF12-201SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12
Shell Size - Insert:12-201
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A, 23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C