
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 304 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 10A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FGG.1K.304.CLAC55Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SQUARE FLANGE RECETACLE
CONN PLUG MALE 6POS SILVER CRIMP
RECP ASSY
MEMS OSC XO 25.0000MHZ LVDS SMD
CONN HEADER VERT 10POS 3.96MM
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP