
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini-Con-X® |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | - |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | Weathertight |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 5.6A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 |
Current price of 7280-4PG-300 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 22P SILVER CRIMP
CONN PLUG MALE 4POS SILVER CRIMP
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
CONN RCPT 92POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP