BACC63BV16H10PN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV16H10PN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10 (Power)
Shell Size - Insert:16-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.758" (19.25mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C