
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 16-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Strain Relief |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3108E16-10PB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 1POS GOLD CRIMP
DTS24H11-02PN
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
CONTACT PIN POWER 4AWG SILVER
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
CONN PLUG MALE 3P SILV SLDR CUP
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP