
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 303 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 17A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FHG.2K.303.CLAC85 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 128P GOLD CRIMP
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
CAP TANT POLY 2200UF 10V CHAS MT
CAP FILM 1600PF 5% 630VDC RADIAL
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP