AFD56-20-39SY-6117
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
DataSheet
AFD56-20-39SY-6117 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C