2M804-004-07ZNU8-13SA
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M804-004-07ZNU8-13SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:13
Shell Size - Insert:8-13
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C