CN0967C14A12SN-200
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN0967C14A12SN-200 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:14-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.609" (15.47mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C