8D015W18PB
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
DataSheet
8D015W18PB PDF
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:15-18
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C