BACC63BP18C11S9
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
BACC63BP18C11S9 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:11 (1 + 10 Power)
Shell Size - Insert:18-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C