801-009-01M9-19SB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
DataSheet
801-009-01M9-19SB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:9-19
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C