AFD54-12-10SX-6117
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
DataSheet
AFD54-12-10SX-6117 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:12-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C