
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | 305 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 9A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FGG.1K.305.CLAK75Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 21P SILVER CRIMP
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ LVPECL
DC DC CONVERTER 5V 3W
DC DC CONVERTER 12V 150W
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP