FRCIR08F-32A-40S-F80-T12
Description
CONN PLUG FMALE 40POS GOLD CRIMP
DataSheet
FRCIR08F-32A-40S-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:40
Shell Size - Insert:32-A40
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp, Flame Retardant
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C