BACC63BP24C61S7
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP24C61S7 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:61 (Power)
Shell Size - Insert:24-61
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C