
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 3K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 10 |
| Shell Size - Insert: | 310 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 12A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FHG.3K.310.CLAC85 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG FMALE 3P SILVER CRIMP
CONN RCPT MALE 3P SILV SLDR CUP
CIRCULAR
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM TH
SWITCH ROTARY 3POS 150MA 115V
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP