DJT10F15-18JA
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
DataSheet
DJT10F15-18JA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:15-18
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C