
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 18-4 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 22A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3106E18-4PB15 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG FMALE 4P SILV SLDR CUP
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
CRYSTAL 30.0000MHZ 32PF SMD
XTAL OSC VCXO 240.0000MHZ HCSL
CONN RCPT 40POS 0.1 TIN PCB
CONN PLUG MALE 4POS SILVER CRIMP