
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2K |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 12 |
| Shell Size - Insert: | 312 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line); Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 7A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of PEG.2K.312.CYMC75 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 3P SILV SLDR CUP
CONN PLUG FMALE 3P SILV SLDR CUP
CONN RCPT FMALE 5P SILVER CRIMP
XTAL OSC XO 25MHZ 2.5V LVDS
XTAL OSC VCXO 223.0000MHZ LVPECL
RES MF 1W 1% AXIAL
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP