PT06A-14-19S(386)
Manufacturer
Amphenol Industrial
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 19POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PT06A-14-19S(386) PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 Series I, PT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:14-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:-
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MS3110E12-8S
MS3110E12-8S
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
CONN PLUG
UCOMUSB3PPSUB
UCOMUSB3PPSUB
CONN PLUG MALE 8POS SOLDER CUP
DF14A-10P-1.25H(25)
DF14A-10P-1.25H(25)
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
PT06A-14-19S(386)
PT06A-14-19S(386)