FGJ.1B.305.CLLD62
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
FGJ.1B.305.CLLD62 PDF
Type Description
Series:1B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:5
Shell Size - Insert:305
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:J
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):9A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C