CIR00AF-28-15P-F80-T12-13
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 35POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CIR00AF-28-15P-F80-T12-13 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:35
Shell Size - Insert:28-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C