8T620Z16PB
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
8T620Z16PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C