8T622B55PN
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
8T622B55PN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C