CA3108E24A28SBF80A176
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
CA3108E24A28SBF80A176 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:28
Shell Size - Insert:24-A28
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C