801-008-26NF17-85PA
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 85POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
801-008-26NF17-85PA PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 801
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:85
Shell Size - Insert:17-85
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA3100R24-19SF80
CA3100R24-19SF80
CONN RCPT FMALE 12P SILVER CRIMP
MS27472T16F42S
MS27472T16F42S
CONN RCPT FMALE 42POS GOLD CRIMP
10-74736-5P
10-74736-5P
CONN RCPT MALE 4P SILV SLDR CUP
801-008-26NF17-85PA
801-008-26NF17-85PA