CN0967C18A31S7-200
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0967C18A31S7-200 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:31 (Power)
Shell Size - Insert:18-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8D523M55BD
8D523M55BD
8D 55C 55#20 SKT PLUG
C48-16R10-5S9-102
C48-16R10-5S9-102
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM
CN0967C18A31S7-200
CN0967C18A31S7-200