CA3101E28-22SB
Description
CONN RCPT FMALE 6P SILV SLDR CUP
DataSheet
CA3101E28-22SB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:6
Shell Size - Insert:28-22
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A, 135A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C