PAA.M0.8GL.AC39V
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PAA.M0.8GL.AC39V PDF
Type Description
Series:1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:M08
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Orientation:A
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray, Green
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C