
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 14S-6 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 22A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3101F14S-6SB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DTS24H21-24CB
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
MIGHTY MOUSE CONNECONNECTOR
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG
CONN RCPT FMALE 6P SILV SLDR CUP
CONN PLUG FMALE 3P SILV SLDR CUP