FGG.4B.304.CLAD16
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FGG.4B.304.CLAD16 PDF
Type Description
Series:4B
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:304
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):30A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.594" ~ 0.630" (15.10mm ~ 16.00mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C