CIR06CFZ-40-A60P-F80-T54
Description
CONN PLUG MALE 60POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR06CFZ-40-A60P-F80-T54 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:60
Shell Size - Insert:40-A60
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Painted
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C