8D025W19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
8D025W19SA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:25-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C