CN0966B12G12S9Y140
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B12G12S9Y140 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:12-12
Fastening Type:Threaded
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.547" (13.89mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C