BACC45FS14-15P6
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
BACC45FS14-15P6 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, BACC45
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:15 (Power)
Shell Size - Insert:14-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.664" (16.87mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C