FRCIR06F-32-31SW-F80-T54
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
DataSheet
FRCIR06F-32-31SW-F80-T54 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:31
Shell Size - Insert:32-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Painted
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Flame Retardant
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C