CN0966B20G41S6Y140
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B20G41S6Y140 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:41 (Power)
Shell Size - Insert:20-41
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C