
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 7 |
| Shell Size - Insert: | 24-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | W |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 74A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3102E24-10PWBF80-05 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 2P SILV SLDR CUP
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
FIXED IND 2.2MH 1.3A 1.02 OHM TH
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 148.3500MHZ HCSL
CONN RCPT MALE 7POS SILVER CRIMP