
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 26 |
| Shell Size - Insert: | 28-12 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 22A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of CB6P28-12SCAU is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
8D 19C 17#22D 2#8 PIN PLUG
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"
FHV7 MONO 1.6MP 9MM AF LEN
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 14P SILV SLDR CUP