BACC63BV18H11P6
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV18H11P6 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:11 (1 + 10 Power)
Shell Size - Insert:18-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C