
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 6-6 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.290" (7.37mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of 2M801-009-02ZNU6-6SA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
SFERNICE THIN FILMS
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 2P SILVER CRIMP
MEMS OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD