
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 8 |
| Shell Size - Insert: | 18-8 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 22A, 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3102E18-8PF80 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG MALE 21P GOLD SLDR CUP
CONN RCPT MALE 79POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 22P SILVER CRIMP
TERM BLK PCB TOP 8P 7.5MM 20A GR
CONN RCPT MALE 8POS SILVER CRIMP