BACC63BP16C10S6
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP16C10S6 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10 (Power)
Shell Size - Insert:16-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.758" (19.25mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C