BACC63BP18H11S7
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP18H11S7 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:11 (1 + 10 Power)
Shell Size - Insert:18-11
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C