BACC63BP28D42SN
Description
CONN PLUG FMALE 42POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP28D42SN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:42 (Power)
Shell Size - Insert:28-42
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.485" (37.72mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C